Obowiązkiem każdego posiadacza samochodu jest opłata ubezpieczenia, które chroni kierowcę od wielu kosztów związanych z kolizją lub wypadkiem. To właśnie dzięki OC można obarczyć nimi ubezpieczyciela sprawcy. Co w sytuacji, w której samochód uległ na tyle poważnym zniszczeniom, że kierowca zmuszony jest do zorganizowania sobie samochodu zastępczego? Jak postąpić w takiej sytuacji i kiedy można liczyć na pokrycie kosztów związanych z tymczasowo wynajętym pojazdem?
Samochód zastępczy z OC sprawcy - na jaki czas przysługuje takie auto?
Dosyć trudną i skomplikowaną opcją, o którą mogą się starać osoby po wypadku, jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Przez długi czas batalia toczona z ubezpieczalnią była nie do wygrania, jednak wszystko zmieniło się po uchwale wydanej przez Sąd Najwyższy, która jasno nakazuje, że zwrot kosztów samochodu zastępczego nie dotyczy tylko osób posiadających działalność gospodarczą, ale też osób prywatnych, które nie muszą tłumaczyć się do czego tak naprawdę wykorzystują pojazd.
Mimo ustawy ubezpieczalnie często bywają problemowe i badają czy zwrot kosztów jest wydatkiem uzasadnionym. Jeżeli osoba poszkodowana posiada jeszcze jeden samochód, będzie to już podstawa do odmowy zwrotu. To samo tyczy się auta, które wykorzystywane było okazjonalnie. Nie warto też wybierać pojazdu zastępczego, który znacznie różni się od tego, które zostało uszkodzone, bowiem także można spotkać się z odmową. Zakładając, że samochód zastępczy z OC sprawcy zostanie przyznany warto wiedzieć, na jaki czas użytkowania może pozwolić sobie kierowca. Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu tak długo, aż nie zostanie naprawiony jego własny lub do momentu, gdy zdecyduje się na kupno nowego. W wypadku kiedy samochód ulega całkowitej kasacji ubezpieczyciele często uznają, że poszkodowany może korzystać z opcji zastępczej do dnia wypłaty odszkodowania.
Gdzie wynająć taki samochód?
Samochód zastępczy z OC sprawcy można w prosty i szybki sposób wynająć z praktycznie każdej wypożyczalni, która współpracuje z firmą ubezpieczeniową. Pamiętając o tym, aby samochód był jak najbardziej zbliżony do tego, który uległ kolizji. W autoryzowanych, bogato wyposażonych serwisach naprawczych powinna także występować taka opcja. Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest po prostu kontakt z ubezpieczycielem, który wskaże wybrane miejsce, gdzie można dokonać takiego wypożyczenia. Co więcej, wynajem takiego samochodu, często może wiązać się ze sporym wydatkiem finansowym, dlatego warto poszukać miejsca, które zajmie się ściąganiem należności bezpośrednio od ubezpieczyciela.
O czym warto pamiętać?
W przypadku kolizji warto oczywiście starać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. To na jaki czas zależy od rodzaju usterek w aucie. Warto jednak, w trakcie trwania postępowania ubezpieczalni, przechowywać wszystkie możliwe dokumenty i rachunki, które mogą pomóc w rozwiązaniu takiej sytuacji. OC sprawcy może pokryć także koszty holowania albo wszystkie te wydatki, które będą związane z brakiem samochodu. Dlatego kompletując dokumentacje, nie należy również zapomnieć o dołączeniu rachunku z przejazdu taksówką, która zabrała poszkodowanego z miejsca wypadku.